ABC ubytováníABC ubytování cestování

Vína Lednicko-valtického areálu

 

 

 

 

 

Valtice jsou malé vinařské město v okrese Břeclav v Jihomoravském kraji, 9 km západně od Břeclavi, u hranic s Rakouskem (Město vína Lednicko-valtický areál). Historické jádro města je chráněno jako městská památková zóna (Vinné sklepy Valtice). Okolní Lednicko-valtický areál je krajinnou památkovou zónou (Vinné sklepy Lednicko-valtický areál). Valtický zámek byl až do roku 1944 sídlem rodu Lichtenštejnů. Valtice jsou významné moravské vinařské středisko, které patří do Mikulovské vinařské podoblasti. Město láká turisty svými vinařstvími, která se nacházejí v okolí k ochutnávce kvalitních vín (Ochutnávka vín Valtice). Valtice nabízejí desítky víkendových kulturních, sportovních a vinařských akcí, které nabízejí tu pravou a nefalšovanou zážitkovou turistiku v Hlavním městě vína (Degustace kvalitních vín Valtice). Ve měste Valtice na Vás čeká Vinařství Valtické podzemí, které se nachází v centru města. Propojené zrekonstruované vinné sklepy a sklípky s možností prohlídky nadchnou zcela jistě každého milovníka i znalce vína. Celoroční ochutnávka a prodej zejména přívlastkových vín, řízené degustace (Řízená degustace na jižní Moravě) a ostatní nabídka služeb vytváří jedinečné zázemí pro firemní akce a večírky, soukromé oslavy, narozeninové oslavy ve Valticích. Zajistíme bohaté studené i teplé rauty, k Vašemu dokonalému zážitku přispěje i cimbálová muzika (Vinné sklepy s cimbálovou muzikou Valtice). Ve Valtickém Podzemí si naši zákázníci mohou uložit zakoupená lahvová vína Chateau Lednice (Prodej vína Valtice) do archivních boxů (Archivace vín Valtice).

 

 

 

 

 

Valtické podzemí je unikátní soubor podzemního dědictví historických vinných sklepů, které se daří díky aktivitám vinařů ze společnosti Vinařství Chateau Lednice postupně odhalovat, sanovat a posléze i zpřístupnit veřejnosti (Prohlídka vinných sklepů Valtice). Historie těchto podzemních prostor sahá prokazatelně před rok 1270, ale pravděpodobně čekají ve Valtickém Podzemí ještě další, dosud neobjevená místa, která budeme moci označit až románského původu (Degustace ve vinném sklepě pro skupiny Valtice). V těchto místech byl založen klášter minoritů, před městskou jihozápadní bránou. Klášter byl zničen v období husitských válek, pobořené budovy získal  františkánský řád. Avšak roku 1529 byl poškozen nájezdem tureckého oddílu a potom došlo v důsledku prudce se rozvíjející reformace k odchodu řeholníků. Konventní budovy byly roku 1544 rozebrány a zachován zůstal pouze kostel a podzemí, které pochopitelně nejde rozebrat. Budova kláštera stála na jihozápadní straně města u „ hořejší brány„  Vídeňské. Klášter měl podobu neúplného obdélníku a konventní kostel měl podobu tehdejších františkánských kostelů s věží u vchodu. Měl pět oltářů a nesl zasvěcení Michalu archandělovi. Jeho jednolodní půdorys s opěráky a typickým dlouhým presbyteriem je zřetelný na archivním plánu z konce 18.století, a s velkou pravděpodobností se tak uchovala raně gotická dispozice. Ostatní objekty plán nezachycuje, ač byly částečně obnoveny po roce 1692, kdy se na čas františkáni do Valtic vrátili. Obnovený klášter zachycuje veduta z roku 1740. Klášterní budovy tvoří dva trakty – jeden přiléhající ke kostelu a druhý boční směrem k zahradě. V obou traktech bydlelo v polovině 18.století 32 osob. Ke konventu přiléhala ještě rozsáhlá zahrada, a další naproti přes ulici, jež byla koncem 18.století přeměněna ve hřbitov. Po zrušení v roce 1803 byl ještě klášter v roce 1809 využit jako lazaret pro raněné z napoleonských válek a záhy nato byl zbořen. Zůstal po něm velký pozemek, který ještě dnes není zcela zastavěn. Severozápadní ohradní zeď pozemku uchovala zbytek původního kostelního zdiva. Co se týče podzemních prostor, nebyly vždy využívány k bohulibým účelům výroby vína, ale i ke skladování potravin (dochovaná část ledárny) - Degustace kvalitních vín se sommeliérem Valtice. Zajímavostí je i vlastní, 16 m hluboká, studna (nyní pod podlahou jedné z chodeb), takže obyvatelé nebyli odkázáni pouze na vnější zdroj pitné vody. Zajímavé je i to, že v minulosti byly jednotlivé sklepy propojené, a pravděpodobně i společně využívané. Valtické Podzemí je tedy ojedinělou studnicí historie, přírodních stavebních materiálů a lidského umu mnoha staletí - Odborný výklad o víně Valtice.

 

 

 

 

 

Těšíme se na Vás: Vinařství Lednice ANNOVINO a.s.

<<< zpět
© 2004-2018   ABC - UBYTOVÁNÍ - CESTOVÁNÍ, všechna práva vyhrazena |  on-line: 129     rss: novinky akce   výměna odkazů