ABC ubytováníABC ubytování cestování

Jaro v Novohradských horách

Láká Vás krásné jarní počasí na výlet do přírody, ale nevíte, kam se vydat? Zveme Vás do téměř nedotčené krajiny čistých potoků, rozsáhlých lesů a luk, která na Vás čeká v jižních Čechách, v relativně málo známé oblasti Novohradských hor. Kromě Terčina (Terezina) údolí, které je jako chráněné území vedeno od r. 1949, můžete navštívit starobylé město Nové Hrady, ves Žumberk (jedna ze tří dochovalých opevněných vesnic v Evropě), Žofínský prales a prales Hojná Voda (jedny z nejstarších přírodních rezervací ve střední Evropě), nebo volně přístupnou rozhlednu na Kraví hoře.#

Terčino údolí slouží dnes zejména k rekreačním účelům. Parkem prochází vycházkový okruh a také dvě naučné stezky (Naučná stezka Terčino údolí a lesnická naučná stezka), které seznamují návštěvníky s historií parku i se všemi zajímavostmi, které se zde vyskytují. Kromě původně lázeňských staveb se dochoval i starý hamr z konce 18. století. Scenérii parku dotváří 17 m vysoký uměle vytvořený vodopád na řece Stropnici. Na východním okraji parku stojí na vyvýšeném místě v téměř původní podobě zřícenina gotické tvrze Cukštejn. 

Nové Hrady - město na okraji Novohradských hor je poprvé zmiňováno r. 1279 jako osada s hradem střežící Vitorazskou stezku v blízkosti zemské brány. Nejvýznamnější památkou, kterou dnes můžete ve městě navštívit, je rozhlehlý hrad na jeho okraji.

Žofínský prales - rezervace vyhlášena Jiřím Buquoyem již v r. 1838 je v současné době z důvodu zajištění nerušeného vývoje pralesního ekosystému nepřístupná pro veřejnost. Prohlédnout si ji můžete, ať už pěšky nebo na kole, aspoň z kolem něj vedoucí cyklostezky (č. 34) z Žofína k Huťskému rybníku případně na Stříbrné Hutě.

Hojná Voda - přes národní přírodní památku vede dnes trasa jednosměrné naučné stezky, jejímž tématem je les a jeho funkce v krajině. Na značených zastávkách s informačními tabulemi se dozvíte i další informace o pralese Hojná Voda.


<<< zpět

Také by vás mohlo zajímat:
Jeseníky
Krkonoše

© 2004-2019   ABC - UBYTOVÁNÍ - CESTOVÁNÍ, všechna práva vyhrazena |  on-line: 181     rss: novinky akce   výměna odkazů