ABC ubytováníABC ubytování cestování
Mapa CR
region: Ústecký kraj - Ústecko
area: České Švýcarsko
web: www.hotelkovarna.cz
e-mail: info@hotelkovarna.cz
phone: +420 412 548 446
mobil: +420 603 520 465
price per person and day from: 500 Kč
code: CZ-333
  Insert into selection

Reservation & Show detail

The Kovárna hotel offers quality accommodation in the area of the pictoresque Českosaské Švýcarsko and it is located on the edge of the Děčín town in a calm quarter Nebočady (accommodation for all age groups Děčín). The local region is unique for its fauna and flora and the stay itself would be ideal for your health. Thanks to a very clean nature there are lots of very rare plants to be found. Guests can visit the Pravčická brána (Pravčická gate), the biggest natural rocky bridge in Europe, and a variety of beautiful rocky views in the surrounding (accommodation for hikers České Švýcarsko). A not very distant rocky castle is also worth seeing in Děčín, as it is protected as a cultural sight in the Czech Republic. The hotel offers accommodation for families with children, who can visit a ZOO or an aquapark in Děčín, which has both – an outdoor and an indoor, roofed parts. It is also possible to go horse riding (accommodation with horses Děčín).

region: Ústecký kraj - Ústecko
area: České Švýcarsko
web: www.hotel-vyprez.cz
e-mail: info@hotel-vyprez.cz
phone: +420 412 510 851
mobil: +420 739 771 070
price per person and day from: 1190 Kč
code: CZ-449
  Insert into selection

Reservation & Show detail

Das neu renovierte, moderne Hotel befindet sich in einem ruhigen Teil der Ausfahrt von Děčín in der Tschechoslowakischen Schweiz (luxuriöse Unterkunft Ústí nad Labem Region). Die Region Böhmische Schweiz und die angrenzende Umgebung gehören zweifellos zu den schönsten Orten in der Tschechischen Republik und sind für verschiedene Gruppen- und Einzelaktivitäten geschaffen. Besuchen Sie das Pravčická-Tor, eines der größten Naturtore auf unserem Kontinent, das Schloss Děčín oder 60 km von Dresden entfernt. In der Umgebung gibt es unzählige atemberaubende Aussichten und Schluchten (Unterkunft für Naturliebhaber Děčín und Umgebung).

Das Hotel bietet luxuriöse Zimmer mit modernen und Designermöbeln. Gäste haben die Möglichkeit, in 7 elegant eingerichteten Royal-Zimmern, 4 Standard-Zimmern und Deluxe-Zimmern (Luxushotel Usti nad Labem) zu übernachten. Familien mit Kindern haben die Möglichkeit der Unterkunft in einer Familiensuite (Unterkunft für Familien mit Kindern Tschechische Schweiz). Rollstuhlfahrer sind im Hotel willkommen, die die Unterkunft in einem barrierefreien Doppelzimmer nutzen können (barrierefreier Aufenthalt Děčín). Alle Zimmer sind Nichtraucherzimmer und sind mit Kaffee-und Teeservice, Klimaanlage, Minibar, Safe, Fön, TV, Kosmetik und hochwertigen Matratzen ausgestattet (über Standard-Usti-Region). WLAN-Verbindung ist selbstverständlich.

region: Olomoucký kraj - Olomoucko
area: Jeseníky - OLK
web: www.ubytovani-brabenec.cz
e-mail: brabenec@jen.cz
phone: +420 777 130 071
mobil: +420 777 130 076
price per person and day from: 350 Kč
code: CZ-086
  Insert into selection

Reservation & Show detail

The holiday home with apartments is located in the town Jeseník, which provides peace and privacy (accommodation in an apartment Jeseník and surroundings). The city center is a three-kilometer walk away and you will find there restaurants and shopping centers (private accommodation in Jeseník and surroundings). The comfortably furnished holiday house offers accommodation in apartments with kitchen and lounge.

During summer time guests can spend time in the large garden with a seating area, a fireplace, a grill and a trampoline (accommodation with a garden and trampoline Jeseníky). A separate Finnish sauna with relaxing room provides you relaxation whenever you like (accommodation with sauna Jeseník and surroundings). Our guest can cool down in the mountain stream, which flows through the garden next to the forest (stays with sauna Jeseník and surroundings). Fifty meters from the building is a departure to deer farm, where you can feed animals directly from your hand (holiday for families with children Jeseníky). Forests that are located directly behind the building became a favorite place for mushroom pickers (accommodation for mushroom pickers Jeseník and surroundings). You can borrow mushroom dryer from the owner (relaxing holiday Jeseníky). In the surroundings is possible to use artificial playground for the public (accommodation for athletes Jeseník and surroundings). You can play there soccer, floorball, football, volleyball, basketball, tennis in summer and for example ice skating in winter (holidays for athletes Jeseník and surroundings).

region: Zlínský kraj - Zlínsko
area: Beskydy - ZK
web: www.penzionsklar.cz
e-mail: penzionsklar@seznam.cz
phone: + 420 608 466 149
mobil: + 420 602 452 525
price per person and day from: 365 Kč
code: CZ-071
  Insert into selection

Reservation & Show detail

Penzion a restaurace Sklář se nachází v centru města Karolinka v srdci Valašských kopců, v CHKO Beskydy, asi 23 km od okresního města Vsetín (rodinná dovolená Zlínský kraj). Ve městě jsou různá sportovní zařízení, jako travnaté hřiště na kopanou, tenisové a volejbalové kurty, posilovna. V zimě je v provozu SKI areál Karolinka, kam hosty pohodlně dopraví skibus, který jezdí přímo od penzionu (ubytování pro lyžaře Beskydy a okolí). Dále je možné navštívit lyžařské areály na Soláni a v okolních obcích Velké Karlovice a Nový Hrozenkov (lyžařská dovolená v Beskydech). Pro běžkaře je k dispozici množství udržovaných a značených tras, ať už z centra města na okolní hřebeny, či v nejbližším okolí, zejména ve Velkých Karlovicích (pobyty pro běžkaře Beskydy). V samotné Karolince i jejím okolí je pro turisty řada značených stezek a pro cyklisty nově i cyklostezek (pobyty pro cyklisty a turisty Beskydy). Okolní lesy jsou zase rájem pro houbaře (aktivní dovolená Karolinka a okolí).

region: jižní Morava Jihomoravský kraj
area: Pálava a okolí
web: www.vinoskrasek.cz
e-mail: pavel.skrasek@seznam.cz
mobil: +420 606 365 751
price per person and day from: 350 Kč
code: CZ-600
  Insert into selection

Reservation & Show detail

The guest house Krajní řádek is located near the village Perná. The location is ideal for cycling. The best locations for cycling are especially Pálava and the Lednice-Valtice area (holidays for cyclists Pálava and surroundings). A cycle path goes directly around the guest house (accommodation in a guest house for cyclists Pálava and surroundings).

Not only summer holiday belongs to exploring the beauty of the area and local historical sight and doing sport (holiday for the tourists Perná and the surrounding area). The range of activities is very various (active holiday Perná). Horse lovers can try horse riding. The Aqualand Moravia is suitable for children for swimming (holiday for families with children Perná and surroundings).

region: jižní Morava Jihomoravský kraj
area: Lednicko-valtický areál
web: vinarstvi-spevak.cz
e-mail: janaspevakova@seznam.cz
mobil: 608 608 228
price per person and day from: 450 Kč
code: CZ-604
  Insert into selection

Reservation & Show detail

Rodinné vinařství Spěvák s penzionem se nachází v malebném kraji kolem Velkých Bílovic (dovolená pro turisty Velké Bílovice). Hostům je nabídnuto ubytování v nově vybudovaných prostorech přímo nad vinařstvím v krásných dvojlůžkových, třílůžkových a čtyřlůžkových pokojích (komfortní ubytování v penzionu Lednicko - Valtický areál). Každý pokoj disponuje koupelnou se sprchovým koutem, WC, ručníky i pantoflemi. Kvalitní spánek zajišťují antialergické přikrývky. Celý objekt je pokryt wifi signálem s bezplatným přístupem k internetu (ubytování s wi-fi připojením Velké Bílovice a okolí).
 

K dispozici je také společenská místnost s TV, wifi připojením a kuchyní s myčkou, kávovarem, ledničkou, indukční deskou, mikrovlnou troubou, varnou konvicí a nádobím (ubytování pro skupiny Lednicko - valtický areál). Součástí ubytovacích prostor je zastřešená terasa s posezením a výhledem na okolí (romantická dovolená Velké Bílovice a okolí). Pro hosty našeho ubytování je připraven také prostor pro uložení kol (dovolená pro cyklisty Velké Bílovice a okolí).

region: jižní Morava Jihomoravský kraj
area: Podluží
web: www.vinarstvimalanik.cz
e-mail: info@vinarstvimalanik.cz
mobil: +420 723 330 082
price per person and day from: 400 Kč
code: CZ-605
  Insert into selection

Reservation & Show detail

V obci Mikulčice v jedné ze 4 sklepních uliček Těšické búdy Vás přivítá Penzion ve vinařství Maláník – Osička (pobyty s degustací vín Podluží a okolí).

Obec Mikulčice se nachází v samém centru slováckého regionu Podluží a obepíná ji krásné prostředí vinic, sadů a lužních lesů. Místo je ideální k poznávání krás jižní Moravy, místních zvyků, vinařských tradic a kulturních památek (ubytování pro turisty Podluží a okolí). Oblast je vhodná pro cykloturistiku a turistiku a je charakteristická množstvím folklorních a vinařských akcí (dovolená pro cyklisty Podluží a okolí).

region: jižní Morava Jihomoravský kraj
area: Podluží
web: www.ubytovanikosik.cz
e-mail: jarouskosik@centrum.cz
mobil: +420 607 121 317
price per person and day from: 300 Kč
code: CZ-606
  Insert into selection

Reservation & Show detail

The guest house U Kosa is located in the village Dolní Bojanovice (comfortable accommodation Podluží and surroundings). Dolní Bojanovice is a beautiful village with less than three thousand inhabitants. It lies in South Moravia, 8 km far from Hodonín. Due to its history, traditions and rich culture life it is an interesting place for holiday (accommodation for tourists Podluží and its surroundings). This area has the largest number of sunny days in the Czech Republic (stays for families with children Podluží and surroundings).

Dolní Bojanovice and its surroundings attract people to active holiday (active holiday Podluží and surroundings). For example you can spend time by walking or cycling (holiday for cyclists Podluží and surroundings).

region: Zlínský kraj - Zlínsko
area: Moravská brána
web: www.hvezdahotel.cz
e-mail: hvezda.info@email.cz
phone: 573339914
mobil: 774419220
price per person and day from: 550 Kč
code: CZ-607
  Insert into selection

Reservation & Show detail

Hotel Hvězda se nachází na okraji Kroměříže. V Kroměříži a blízkém okolí je možné navštívit spoustu míst a kulturních akcí, které zpříjemní pobyt v Kroměříži a hotelu Hvězda. Za zmínku stojí Arcibiskupský zámek Kroměříž, Květná zahrada, ZOO Zlín - Zámek Lešná nebo nedaleká Chropyně a chropyňský zámek. Pro turisty a cyklisty je zde řada cyklostezek v okolí (ubytování pro cyklisty Kroměříž a okolí). Lokalita nabízí i mnoho dalších sportovních aktivit, kterým je možné se během pobytu věnovat (aktivní dovolená Kroměříž a okolí).

Hotel Hvězda disponuje 30ti dvou a čtyřlůžkovými pokoji o celkové kapacitě 71 lůžek (skupinové ubytování Kroměříž a okolí). Pokoje jsou plně vybaveny nábytkem, televizí, vlastním sociálním zařízením s koupelnou (ubytování pro rodiny s dětmi Kroměříž). Na vyžádání je možné zdarma zapůjčit větrák, fén, dětskou postýlku či set na přípravu kávy či čaje.

region: Moravskoslezský kraj
area: Beskydy - MSK
web: www.penzionrozkvet.cz
e-mail: ubytovani@penzionrozkvet.cz
mobil: 603977935
price per person and day from: 600 Kč
code: CZ-609
  Insert into selection

Reservation & Show detail

The guest house Rozkvět is located in Trojanovice, which lies in Beskydy at the foot of Radhošť Mountain. The mountain environment offers beautiful view of the surrounding area (romantic holiday Beskydy).

Near the guest house there is a cable railway that transports tourists to Beskydy ridge to Pustevny (stays for tourists Beskydy and surroundings). In the summer you can also use the cable railway to get to Pustevny or go on foot.  In winter you can use ski bus for transportation from the guest house to the cable railway. On the way back you can ski down directly to the guest house (holiday for skiers Beskydy and the surrounding area). The most visited localities in the Beskydy Mountains are Pustevny and Radhošť Mountain. There is a restaurant and a hotel in Pustevny.

Ašsko Beskydy - MSK Beskydy - ZK Blanský les Brno-město Brno-venkov České Budějovice České Švýcarsko Českomoravská vrchovina Český Krumlov Dvůr Králové nad Labem Františkovy Lázně a okolí Hluboká nad Vltavou Jeseníky - OLK Jeseníky-MSK Jizerské hory Karlovy Vary a okolí Klatovy a okolí Krkonoše - KHK Krkonoše - LBK Krušné hory Krušné hory Lednicko-valtický areál Lipno Liptov Louny Malá Fatra Moravská brána Moravský kras a okolí NP České Švýcarsko Orlické hory Pálava a okolí Podblanicko Poděbrady a okolí Podluží Podyjí Praha a okolí Slovácko Tábor Terchová a okolie Vysoké Tatry Západné Tatry Žďárské vrchy Žďárské vrchy
Objects found: 92
Detail search
Personally tested objects – prices without commission
direct contacts on quartermasters
© 2004-2019   ABC - ACOMMODATION - TRAVEL, all rights reserved |  on-line: 151     rss: new action   link exchange